Lattiatasoite 425

Alusta

Alustan tulee olla kuiva, luja, pölytön ja puhdas eikä siinä saa olla mitään erotusaineita. Betonilaattojen ylin kerros (sementtiliima) on poistettava. Valettaessa laatoituksen päälle on varmistuttava laattojen puhtaudesta. Imevä lattiapinta pohjustetaan vesiohennetulla Knauf FE Primer –pohjusteaineella. Voimakkaasti imevät alustat pohjustetaan kahteen kertaan. Ensimmäinen pohjustelevitys tulee kuivua ennen toista pohjustekertaa. Tiiviit pinnat suositellaan pohjustettavan kertaalleen. Valettavan pinnan lämpötila ei saa olla normaalia huonelämpötilaa korkeampi, ja aiemmin tehdyt työvaiheet kuten esim. putkitusten kiinnitys, tulee tarkistaa ennen valua. Jos alustassa on halkeamia, tulee halkeilun aiheuttaja poistaa. Lopuksi halkeamat täytetään epoksihartsilla.

Reunakaistat

Kaikille rajoittuville rakennepinnoille (seinät, putket, karmit jne) asennetaan noin 5 mm paksu reunakaista tai vuorivillakaista. Läpivientien kohdat tiivistetään huolellisesti.

Lattiatasoitteen koostumus

Ennen lattiatasoitteen pumppausta tarkista massan koostumus juoksevuusmitalla (1,3 l). Leviämä tulee olla halkaisijaltaan maksimissaan 50 cm. Liian suuri vesimäärä saattaa pienentää lujuutta ja kasvattaa kuivumisaikaa.

Sekoitus

Sekoitukseen voidaan käyttää esimerkiksi PFT G5 laastipumppua. Myös muiden PFT-laastipumppujen käyttö on mahdollista. Laasti sekoitetaan puhtaaseen ja viileään veteen käyttäen sekoitussuhteena 5,4-5,7 litraa vettä 30 kg laastia kohden. Työstöaika on noin 30 minuuttia.

Pumppaus

Lattiatasoite pumpataan tasaisesti pinnalle valuletkun avulla. Kapeat, suuret lattiapinnat voidaan valaa yhdellä kertaa. Valutyön aikana voidaan massan tasoitus harjan tai lastan avulla aloittaa niistä osista, joissa massan paksuus on haluttu ja yläpinta vaakasuora. Tämän työvaiheen tarkoituksena on tasoittaa pienet epätasaisuudet ja poistaa ilmaa massasta. Lattialle valettu laasti on tasoitettava 10 min. kuluessa. Hyvän taivutuslujuutensa vuoksi Knauf lattiamassat eivät vaadi raudoitusta (esim. verkkoa).

Kerrospaksuudet

Lattiatasoite NE 425 pumpataan suoraan liitoslattiaksi betonialustalle. Kerrospaksuus on 10-35 mm.

Liikuntasaumat

Rakenteellisten liikuntasaumojen kohdalle tulee aina myös kipsivaluun liikuntasauma. Muussa tapauksessa tasoitekerros ei tarvitse liikuntasaumoja.

Kuivuminen

Lattiavalun kuivuminen riippuu ympäröivistä olosuhteista. Normaali kuivumisaika on 1 cm/vko. Tämä edellyttää riittävää tuuletusta ja sopivia ympäristöolosuhteita (lämpötila 20 °C, RH 65 %). NE 425 lattiatasoitelattia saavuttaa korkean alkulujuuden, minkä vuoksi se on käveltävissä jo noin 5 tunnin kuluttua pumppauksesta (riippuen kerrospaksuudesta ja lämpötilasta).

Lopullinen päällystys

Lattiarakenteen kosteuspitoisuus tarkistetaan ennen lattiapäällysteen asentamista. Täysin kuivunut lattia voidaan pinnoittaa klinkkkeri- ja kivilaatoilla sekä parketilla. Ennen lopullista lattiapäällysteen asennusta/ liimausta on alusta esikäsiteltävä pohjustusaineella. Tasoitekerroksen pinta tulee myös hioa ennen alustaan liimattavien lattiapäällysteiden asennusta.

Työskentelyolosuhteet

Työskentelytilan ja alustan lämpötilan tulee olla yli +5 °C. Työvälineet puhdistetaan vedellä heti käytön jälkeen.

Varastointi

Lattiatasoite NE 425 tulee säilyttää kuivassa paikassa. Tuote säilyy oikein varastoituna vähintään 6 kk.